Napsali o nás
Číňané kvůli koronaviru uvázli v Česku, urychlili přípravu lázní na Moravě
Koronavirus poznamenal plány s lázněmi v Pasohlávkách. Číňany vyděsila prázdná Praha, a tak místo zahraniční klientely chtějí nově cílit hlavně na tu tuzemskou. Chystají i rezidenční bydlení. Kraj naopak řeší, kde vezme peníze na svůj léčebný ústav v sousedství čínského areálu.
Investor čínských lázní v Pasohlávkách, firma RiseSun, přemýšlí nad každým metrem. Změny už jsou vidět na finálních návrzích. Oproti těm původním například zmizel bazén ve stylu jin a jang. Nově chtějí Číňané cílit především na klientelu z blízkého okolí – z Česka, případně Slovenska a Rakouska.
Smysluplnost tohoto plánu si potvrdili také prostřednictvím průzkumu, ve kterém se sto lidí z Pasohlávek a okolí mohlo vyjádřit, zda se jim projekt líbí. Podle generálního ředitele firmy RiseSun Edwarda Jie Xua dotazovaní plány vítali.
„Kvůli koronaviru se nemohlo cestovat a podívejte se například na turisty vyhledávanou Prahu, jak byla najednou vylidněná. Chceme proto, aby naše služby využívali především místní lidé. Naším cílem je klient zaměstnaný v Česku. Což by neměl být problém. Pasohlávky jsou velmi oblíbené,“ řekl Jie Xu.
Když půjde vše podle plánu, začne se stavět na konci příštího roku. „Projekt je už v pokročilé fázi, proto jsme se rozhodli navzdory dopadům pandemie koronaviru pokračovat. Už nás stál moc peněz. Jen za pozemek jsme zaplatili 400 milionů,“ podotkl ještě Jie Xu, kterého pandemie „uvěznila“ v Česku.
On ani jeho kolegové nemohli vycestovat za rodinami do Číny. Měli tak prostor zintenzivnit práce na projektu.
Aktuálně již mají posouzení vlivů na životní prostředí EIA a dávají dohromady podklady potřebné pro územní rozhodnutí. Na práce, které budou rozdělené na tři etapy, si chce investor najmout místní firmy.
První etapa počítá s ubytováním pro 180 lidí, druhá asi pro 200 lidí. Kompletně hotovo má být v roce 2026.
Za peníze Číňanů postaví na Moravě léčebný ústav pro lidi po operacích
Až 160 lidí po totálních endoprotézách a dalších náročných ortopedických operacích najde v budoucnu zázemí v odborném léčebném ústavu. Poblíž obřích čínských lázní, které mají vyrůst v Pasohlávkách, jej plánuje postavit Jihomoravský kraj.
V Pasohlávkách se specialisté zaměří primárně na rehabilitaci ortopedických a traumatologických pacientů. Do této kategorie spadají třeba lidé po těžkých úrazech, kteří jsou ve stabilizovaném stavu, ale potřebují další péči, aby se zabránilo trvalým následkům. O proplácení péče zástupci kraje vyjednávají se zdravotními pojišťovnami.
V ústavu se počítá se čtyřmi odděleními maximálně po 40 lůžkách, pokud nadstandardní pokoje obsadí po dvou lidech. Jinak bude na jednom oddělení deset dvoulůžkových pokojů a další desítka jednolůžkových – právě ty bude možné „rozšířit“.
Součástí komplexu se stane vstupní a vyšetřovací blok, pracoviště zajišťující rehabilitaci, vodoléčbu či terapii a provozní část s potřebným zázemím, jako je sklad nebo parkoviště. Uvažuje se také o ubytovacích prostorech pro zdravotnický personál při kapacitě až 30 lůžek. Chod zařízení zajistí v jedné směně až osm desítek lidí.
Do lázeňské zóny v Pasohlávkách míří investoři z čínské provincie Hebei
Do lázeňské zóny v Pasohlávkách míří investoři z čínské provincie Hebei Rada Jihomoravského kraje na svém jednání 22. května 2015 schválila záměr jednat s čínským partnerem – provincií Hebei – o rozvoji lázeňské zóny v oblasti Pasohlávek. „Po několika kolech neformálního jednání s čínskými zájemci o investice do lázeňské zóny v Pasohlávkách začíná oficiální jednání. Byla zřízena pracovní skupina, ve které budou mít zastoupení všechny politické kluby. K jednání přizveme i zástupce obce Pasohlávky, kteří jsou společně s krajem akcionáři společnosti Thermal Pasohlávky. Ta vlastní pozemky a byla také investorem do infrastruktury. Jedná se o připravené území v rozsahu do třiceti hektarů.
Zde by podle plánů, které máme, mělo vzniknout velké lázeňské centrum, léčebné ústavy, wellness hotely i další lázeňská infrastruktura. Počítáme s tím, že odhadovaná celková výše investice by mohla dosáhnout až 88 milionů euro, tedy více než dvě miliardy korun. Pokud se s čínskými partnery definitivně dohodneme na podmínkách – časový rámec jsme určili předběžně do konce září –, potom by platilo, že investice by mohla být hotova do tří let. Znamená to, že do konce roku 2018 by na jižní Moravě byly nejkvalitnější a nejmodernější nové lázně v ČR, které vzniknou na zelené louce. Jejich zvláštností by byla skutečnost, že vedle klasického středoevropského lázeňství by čínská strana přišla i s určitými prvky tradiční čínské medicíny. Je to něco, co by mohlo být zajímavé pro pacienty i návštěvníky jižní Moravy. Lázeňská zóna v Pasohlávkách v tom kompletním provedení by znamenala několik set pracovních míst, předpokládám, že by se jednalo především o lidi z nejbližšího okolí,“ uvedl hejtman Michal Hašek. Zdroj: http://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=262143&TypeID=2
Číňané slibují investovat miliardy do lázní u Brna, přinesli by práci
Čínská provincie Che-pej chce v lázeňské zóně v Pasohlávkách na Brněnsku postavit lázeňské centrum za více než dvě miliardy korun. V místě by měly vzniknout léčebné ústavy a wellness hotely, které by přinesly stovky pracovních míst. Centrum by mělo vzniknout do konce roku 2018. Konečná dohoda o konkrétních podmínkách projektu mezi krajem, obcí Pasohlávky a provincií by měla být podle hejtmana Michala Haška hotová do konce letošního září. Místo je pro vybudování lázeňské zóny připravené z minulosti. Už v roce 2007 založil kraj spolu s obcí Pasohlávky společnou firmu Thermal Pasohlávky, která na několika desítkách hektarů vybudovala potřebnou infrastrukturu. „Zástupci provincie Che-pej zónu navštívili a projevili zájem do ní investovat. Krajská rada proto schválila záměr s tímto čínským partnerem jednat,“ řekl Hašek.
Prvky moderní čínské medicíny Vznikla pracovní skupina, v níž budou zástupci všech klubů koalice i opozice a zástupci Pasohlávek. „Do konce září budeme vědět, za jakých konkrétních podmínek do toho Číňané půjdou. Do tří let by pak měla být hotová celá realizace,“ uvedl Hašek. Podle něj by bylo lázeňské centrum největším v České republice, které by vzniklo na zelené louce. „Lidem by se dostala tradiční evropská lázeňská péče, ale investoři by tam chtěli vnést i prvky moderní čínské medicíny,“ dodal Hašek. Kromě toho by oblast napomohla snížit nezaměstnanost. „Každá investice za miliardy korun přináší stovky pracovních míst. Mohli by tam pracovat lidé z Břeclavska a okolí,“ dodal Hašek. Provincie Che-pej s rozlohou skoro 190 tisíc kilometrů čtverečních leží okolo hlavního města Peking. V provincii žije přes 70 milionů obyvatel. Zdroj: http://brno.idnes.cz/cinane-investuji-do-lazni-na-brnensku-d82-/brno-zpravy.aspx?c=A150522_135429_brno-zpravy_vh#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=clanek-box